Rozhovory o duši

Duševné blaho študentov a študentiek Gymnázia Pov. Bystrica je v hlavným motívom podujatia Rozhovory o duši. Podujatie je nástrelovou akciou tohto druhu na našej škole. Pevne veríme, že podujatie nabúra zakorenený predsudok, že vyhľadanie psychologickej alebo psychiatrickej pomocia je stigma. Lepšie poznanie školskej psychologičky umožní študentom a študentkám prekonať prirodzený ostych pri prvom kontakte.

Rozhovory o duši sú spojením otvorených diskusií a umeleckej literatúry. Témou podujatia je starostlivosť o naše vnútro, o naše duševné zdravie. Všetci podliehame stresu, záťaži, frustrácii, čo na nás rôzne vplýva. Možno sa aj pýtame samých seba, či je naše prežívanie ešte O.K. alebo sa v tom všetkom už nevyznáme...

prvom diskusnom bloku sme sa s psychologičkou Mgr. J. Vindišovou, PhD rozprávali o prejavoch psychickej nepohody. Svoje skúsenosti nám priblížila aj Bc. Zdenka Špaková. Druhý diskusný blok bol zameraný na pomoc psychológa – čo môžeme očakávať od konzultácie s ním a kedy ho vyhľadať. Diskusný blok viedla naša druhá školská Mgr. K. Priedhorská, ktorá je jednou z našich školských psychologičiek.

Popoludnie bolo venované trom literárnym textom, ktoré tematizujú ťažkosti či výkyvy psychickej rovnováhy literárnych postáv. V rámci popoludnia sme premietli oskarový film Prelet na kukučím hniezdom.

Postrehy Mgr. Ivany Semančíkovej Posluchovej, kordinátorky podujatia:

a/ Počet účastníkov - potvrdil sa predpoklad, že o podujatie bude veľký záujem - napr.: v prvej hodine registrácie sa nahlásilo 13 študentiek. Tiež som siuvedomovala, že počet 40 miest pre účastníkov je prehnaný, čo vyplynulo z následných krátkych rozhovorov so študentami a študentkami.

b/ Interakcia študentov a študentiek - príjemne ma prekvapila interakcia študentov - aktívne sa zapájali do 1. debaty - v druhej polovici času. V druhej debatereagovali aj na seba navzájom. Vyhodnotila som to tak, že 1. diskusia bola icebreaker a druhá diskusia ponúkla bezpečný priestor pre konkrétne problémy, čoúčastníci naplno využili.

c/ Tematická šírka - podujatie malo široký záber v danej téme, diskusia bola moderovaná intuitívne. Už pri kreovaní myšlienky podujatia som sa orientovalana výber hostiek uvedomujúc si, že diskusie sú nástrelové a ponúknu len veľmi obmedzený pohľad na tému duševných ťažkostí či chorôb.

d/ Príprava na tému - hoci mali študenti a študentky anonymnú možnosť pýtať sa prostredníctvom google formulára dopredu, zaznamenala som len 3 otázky. Vtomto vidím rezervu.

e/ Popoludňajšie čítanie overilo tri prváčky (B. Zieglerová, M. Žatková, D. Mužíková) v roli čítajúcich, čo hodnotím výborne. Mgr. A. Jančová ako garant popoludnia premietla s komentárom film, ktorý nad mieru zaujal.

Povedali o podujatí:
Mgr. J Vindišová, PhD: "Bolo to výborné a veľmi podnetné!"
Mgr. K. Priedhorská: "Vidno, že sú to gymnazisti a neboja sa opýtať."
Zuzka, Jakubeková, 2.A: "Veľa tém, málo času."
Samuel Žiačik, 3.C: "Dlhé ukážky, ale film si chcem pozrieť."
Lea Pinterová, 2.A: "Určite viac takýchto akcií."
B. Zieglerová, 1.C: "Text mi sadol, bol o matke a synovi. Aj ja niekedy riešim s mamou veci..."

AD ASTRA, n.o. poskytla financie na úhradu lektorských poplatkov.

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie